O naszej szkole

Zespół Szkół w Żarkach jest placówką niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej.

Prowadzimy kształcenie młodzieży i dorosłych w następujących typach szkół:

• liceum ogólnokształcące prowadzące oddziały gimnazjum dla młodzieży z przysposobieniem do pracy,

• branżowa szkoła I stopnia prowadząca oddziały zasadniczej szkoły zawodowej w zawodach:

•           kucharz,

•           monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie,

•           fryzjer,

•           operator obrabiarek skrawających i in.,

• liceum ogólnokształcące dla dorosłych,

• kwalifikacyjne kursy zawodowe.

W ramach klasy wielozawodowej szkoła może kształcić w dowolnie wybranym przez ucznia zawodzie zgodnie z klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego.

Uczniowie BS I w zawodach kucharz, fryzjer i monter zabudowy realizują zajęcia praktyczne na terenie szkoły we własnej bazie. Wszyscy uczniowie naszej szkoły są pracownikami młodocianymi. Do realizacji praktycznego kształcenia zawodowego posiadamy poligon budowlany, pracownię gastronomiczną i pracownię fryzjersko-kosmetyczną, które wyposażone zostały w nowoczesny sprzęt, urządzenia i narzędzia.

Teoretyczne kształcenie zawodowe dla zawodów kucharz, fryzjer i monter zabudowy odbywa się na terenie szkoły w pracowniach wyposażonych w pomoce dydaktyczne i nowoczesny sprzęt multimedialny. W klasach wielozawodowych teoretyczne kształcenie zawodowe uczniowie realizują co roku podczas miesięcznych kursów odbywających się w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym im. M. Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.

Uczniowie zdobywają dodatkowe umiejętności i kwalifikacje na częściowo odpłatnych kursach zawodowych np.: kierowca operator wózka jezdniowego, obsługa kas fiskalnych, wizaż, stylizacja paznokci, barista i carving. Uczestniczą również w stażach u zagranicznych pracodawców w ramach projektów unijnych. Nabyte w ten sposób umiejętności  i doświadczenie zwiększają ich szanse na rynku pracy:

•  "Socrates Comenius" w Chemnitz "Wspólna historia Polski i Niemiec na podstawie losów kamienic i ich mieszkańców",

• "Leonardo da Vinci" we Frankfurcie "Budujemy i gotujemy dla Europy".

• "Szlifujemy nasze umiejętności u innych narodowości" Erasmus+,

• "Dzisiaj jest na topie dobry zawód w Europie" PO WER z EFS,

•  "Polak, Niemiec dwa bratanki - do kuchni i do budowlanki" z programu POWER VET.

Nasi uczniowie uczestniczą i odnoszą sukcesy w konkursach na szczeblu lokalnym i wojewódzkim:

• Festiwal Kulinarny "Śląskie Smaki" organizowany przez Śląską Organizację Turystyczną w Katowicach,

• Międzyszkolny konkurs gastronomiczny "Świat Pierogów " w Żywcu,

• Sprawny w zawodzie – kucharz" organizowany przez Śląską Wojewódzką Komendę OHP w Katowicach,

• Międzynarodowy Turniej Stylista XXI wieku "Na małym i wielkim ekranie" w Wadowicach,

• Sprawny w zawodzie – fryzjer" organizowany przez Śląską Wojewódzką Komendę OHP w Katowicach.

Dla uczniów w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, na terenie szkoły organizowane sa bezpłatne szkolenia teoretyczne i praktyczne z udziałem przedstawicieli firmy ATLAS i KaBe.

Po trzyletnim okresie nauki uczniowie przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Szkoła posiada akredytację do przeprowadzania egzaminów dla zawodów w których praktyczna nauka zawodu – zajęcia praktyczne odbywają się w szkole. Absolwenci przystępują do egzaminów w naszym ośrodku egzaminacyjnym.

Po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia absolwent może podjąć pracę lub kontynuować naukę:

• w dwuletniej branżowej szkole II stopnia, którą może ukończyć z tytułem technika po zdaniu egzaminu zawodowego i egzaminem maturalnym, uzyskując możliwość kontynuowania edukacji na studiach wyższych,

• w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych od klasy drugiej.

Kucharz

Szkoła posiada własną pracownię gastronomiczną, w której realizowane są zajęcia praktyczne. Absolwent kształcenia w zawodzie kucharz potrafi sporządzać potrawy i napoje, wykonywać czynności związane z ekspedycją potraw i napojów oraz przechowywania żywności.

Może znaleźć zatrudnienie w restauracjach, barach, punktach gastronomicznych, stołówkach lub prowadzić własną działalność gospodarczą.

TG.07 – Sporządzanie potraw i napojów

Fryzjer

Zajęcia praktyczne realizowane są we własnej pracowni fryzjersko-kosmetycznej. Absolwent kształcenia w zawodzie fryzjer będzie przygotowany do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i chemicznych włosów, strzyżenia włosów i stylizacji fryzur. Może znaleźć zatrudnienie w pracowniach i zakładach fryzjerskich lub prowadzić własną działalność gospodarczą.

AU.21 - Wykonywanie zabiegów fryzjerskich

Zawód ten jest zawodem deficytowym na lokalnym rynku pracy.

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie

Szkoła posiada własny poligon budowlany bardzo dobrze wyposażony, w który realizowane są zajęcia praktyczne z suchej zabudowy, robót malarsko-tapeciarskich, robót okładzinowych i posadzkarskich. Zawód daje szerokie możliwości zatrudnienia w firmach budowlanych i remontowych lub prowadzić własną działalność gospodarczą.

Uczniowie zdają egzamin z kwalifikacji:

BD.04 – Wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych.

Operator obrabiarek skrawających

Szkoła posiada nowoczesną pracownię do kształcenia teoretycznego w tym zawodzie. Absolwent potrafi przygotować obrabiarki skrawające konwencjonalne i sterowane numerycznie do planowanej obróbki, wykonać obróbkę na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej, wykonać program obróbki technologicznej na obrabiarkach sterowanych numerycznie zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej. Znajdzie zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystujących procesy obróbki skrawaniem lub we własnej firmie.

MG.19  Użytkowanie obrabiarek skrawających