PO WER 2016

 

 

 

 

1.Projekt "Dzisiaj jest na topie dobry zawód w Europie" zakończony

W dniu 20 lutego br. 16-osobowa grupa uczniów wraz z opiekunami wróciła z Niemiec, gdzie uczestnicy projektu odbywali staże w ramach projektu "Dzisiaj jest na topie dobry zawód w Europie".

2. Organizator praktyk w projekcie "Dzisiaj jest na topie dobry zawód w Europie"

Praktyki dla naszych uczniów uczestniczących w projakcie zorganizowała firma Vitalis GmbH. Vtalis jest organizacją przyjmującą w ramach projektów europejskich i zajmuje się głównie realizacją projektów mobilnosciowych w różnych dziedzin, głównie zawodowych. W ciągu ostatnich 18 lat firma brała udział w kilkuset projektach i przyjmuje rocznie u siebie ok. 2000 gości z UE.

Firma ma siedzibę w w Schkeuditz, miejscowości oddalonej o 16 km od Lipska. Firma posiada na swoim terenie bazę noclegową i żywieniową, klub młodzieżowy, boisko do siatkówki i piłki nożnej, miejsce do grilowania. Posiada również własne warsztaty mechaniczne, elektroniczne, fryzjerskie i mechatroniczne.

3. Kucharze przy pracy

Na staż do Niemiec pojechało czterech kucharzy.

      

4. Wycieczka do Drezna

Walentynki nasi uczniowie spędzili w Dreźnie. Zostali oprowadzeni po centrum miasta i zwiedzili nastepujące miejsca: Dworzec Główny - ulica Praska - Pałac Cosel - zespól pałacowy Zwinger - Plac teatralny - kościół królewski Hofkirche - Obraz Porcelanowy - Plac Turniejowy - Tarasy Bruhl - Albertinum - Nowy Rynek z Kościołem Mariackim Frauenkirche.

Mamy nadzieję, że tak nietypowo spędzone Walentynki na długo pozostaną w ich pamięci.

 

5. Monterzy zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie

Na staż do Lipska pojechało również ośmiu uczniów w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, to uczniowie klasy I i II. Staż na pewno pozwoli im zdobyć dodatkowe umiejętności zawodowe i językowe.

  

 6. Wycieczka do Berlina

16-osobowa grupa uczniów odbywająca staże w Lipsku wzięła udział w wycieczce do Berlina.

 

Podczas wizyty w Berlinie uczniowie odwiedzili Dworzec Główny, dzielnicę rządową: urząd kanclerza, Reichstag i budynki ministerstw rządowych - szlak muru berlińskiego - Białe Krzyże - Pomnik upamiętniający pomordowanych podczas II wojny światowej Romów - Brama Brandenburska - Plac Paryski - Pomnik Holocaustu - Plac Poczdamski i Sony Center - Mur Berliński - Muzeum Techniki - Kudam - Europa Center z zegarem wodnym.

7. Fryzjerki na stażach w Niemczech

W grupie 16 uczniów, którzy wyjechali na staże do Niemiec znalazły się cztery fryzerki. Uczennice już trzeci tydzień pracują w zakładach fryjerskich w okolicach Lipska.

    

Dzięki stażowi poznają realia pracy za granicą oraz sprawdzą znajomość języka niemieckiego.

8. Zwiedzanie Lipska

Pierwszym etapem pobytu uczniów w Niemczech było poznanie Lipska.

Grupa została oprowadzona po centrum miasta i zwiedziła następujące miejsca: Dworzec Główny w Lipsku - Kościół Św. Mikołaja - Pasaż Strohsackpassage - Pasaż Madler Passage i piwnica Auerbacha - pomnik Johanna Wolfganga Goethego - Nowy Ratusz - Plac Rynkowy - Mały Rynek Naschmarkt i Strar Giełda Handlowa - dziedziniec handlowy Bartelshof - najstarsza kawiarnia "Zum Arabischen Coffee Baum" - Kościól Św. Tomasza i pmnik Jana Sebastiana Bacha - Nowy Ratusz - fragmenty murów obronnych miasta Moritzbastei - Plac Augusta wraz z filharmonią i operą - wieża widokowa Uni Riese. W kolejnych dniach uczniowie zobaczyli jeszcze Pomnik Bitwy Narodów.

   

9. Nasi uczniowie pojechali na staże do Lipska

 W niedzielę 16 uczniów naszej szkoły wyjechało do Niemiec  w ramach projektu "Dzisiaj jest na topie dobry zawód w Europie", który otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój PO WER z EFS.

Projekt przewiduje realizację trzytygodniowych praktyk zawodowych w firmach w Schkeuditz oraz Lipsku. W wyniku rekrutacji przeprowadzonej wśród uczniów klas ZSZ wyłoniono grupę uczniów: kucharze - 4 osoby, fryzjer - 4 osoby i monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - 8 osób.

Opiekę nad młodzieżą sprawują Pani Diana Ciszewska-Gorgól i Pani Milena Lamch.

 10. Dzisiaj jest na topie dobry zawód w Europie

W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła będzie realizowała projekt "Dzisiaj jest na topie dobry zawód w Europie", który otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój PO WER z EFS. Projekt przewiduje wyjazd 16 uczniów na praktyki zawodowe do firm w Schkeuditz oraz Lipsku. W wyniku rekrutacji przeprowadzonej wśród uczniów klas ZSZ wyłoniono grupę uczniów: kucharze - 3 osoby, fryzjer - 5 osób i monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - 8 osób. Wyjazd zaplanowano na 31 stycznia 2016r. Kolejnym etapem po rekrutacji będzie w grudniu kurs języka niemieckiego (30 godzin), przygotowanie kulturowe (10 godzin) i przygotowanie pedagogiczne (4 godziny).